Avalynė

bataiLietuvoje yra tik keletas parduotuvių, kuriose yra pardavinėjama aukštos kokybės avalynė – jas galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Daugelis prekybininkų renkasi lengviausią kelią – siūlo pigią, prastos kokybės avalynę importuotą iš trečiojo pasaulio šalių, kur niekas gamindamas už „centus“, nemąsto apie pirkėjo sveikų pėdų išsaugojimą. Tačiau patogios, kokybiškos avalynės tikrai galima atrasti. Ji populiaresnė tarp asmenų, turinčių problemiškas pėdas. Yra patariama nedelsti ir dėvėti tokią avalynę profilaktiškai, siekiant apsisaugoti nuo negalavimų. Moterims rekomenduojama avėti avalynę su ne aukštesniu kaip 5 centimetrai kulnu. Avalynės priekis turėtų būti bukas ir platus, neturėtų būti smailaus kampo. Kojos turi būti laisvos, nesuspaustos. Avint aukštakulnius didžiausias svoris kliūna pirštų ir padikaulių sričiai, todėl šioje zonoje gali atsirasti nemalonūs pojūčiai.

Rekomenduojama neavėti avalynės aukštu kulnu kasdien. Vyrams patariama rinktis avalynę, fiksuotą kulno srityje. Renkantis avalynę, taip pat, svarbu atkreipti dėmesį į medžiagą. Siūloma rinktis kuo natūralesnes medžiagas: odą, natūralaus pluošto audinius. Dabar vis dažniau pirkėjams yra siūloma avalynė ir „kvėpuojančio“ sintetinio pluošto. Kita „mada“ neaplenkusi ir Lietuvos, ko gero, dėl paprastos išvaizdos ir patogumo – „Crocs“ firmos šlepetės, pagamintos iš gumos. Tačiau šio tipo avalynė ir jos analogai turi anatominį padą, todėl turėtų būti avimi tik trumpą laikotarpį ir esant būtinybei. Medikai pataria vengti neprotingo madų vaikymosi ir mąstyti apie savo sveikatą. Šiltuoju metų laiku rekomenduojama avėti kuo atviresnę avalynę, tačiau storesniu padu. Padas neturėtų būti labai plonas, o dirželiai turėtų prilaikyti ir užkulnio sritį. Ilgą laiką avint įspiriamas šlepetes, kur dirželiais yra perskiriami pirmasis ir antrasis pirštai, nesimetriškai dirba raumenys, tai gali sąlygoti netaisyklingą eiseną.

Kaip žinia, netaisyklinga eisena, kaip ir netaisyklinga nugaros padėtis judant (ir nejudant) gali sukelti nugaros skausmus. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, tik dalis žmonių rūpinasi savo sveikata. Siekiant išvengti sveikatos problemų, užkirsti joms kelią ir panaikinti jas sukeliančias priežastis, pradžioje visi turėtume keisti požiūrį į sveiką, pilnavertišką gyvenseną ir pradėti nuo savęs. Kapitalizmas padarė savo įtaką ir dabar visi galvoja apie pigumą ir gerą uždarbį. Gamintojas kaip pigiai pagaminti pigiai ir gerai uždirbti. Pirkėjas – ieško būdų kaip kuo pigiau nupirkti. Dėl to, galų gale nukenčia visi. Nes prastėja gaminimo kokybė, dėl to, jei jau kalbame apie batus, nukenčia ir sveikata. O kai jau pradedama taupyti sveikatos sąskaita, tai galima pasakyti, kad tai pats kraštutinis variantas.

Kokybiška avalynė leis odai kvėpuoti, nedeformuose pėdos. Galų gale – kokybiškuose batuose ir koja neprakaituos. Tad nebus ir nemalonaus kojų kvapo ir nebus gėda ištruakti koją svečiuose. Nes kartais ši situacija glai būti itin nemaloni, tiek Jums patiems, tiek žmonėms, pas kuriuosį svečius užėjote. Tad galiu palinkėti tik vieno – atidžiai rinkitės kokios kokybės avalynę nešiojate.